Cieszyński portal sportowy - strzelectwo

kluby sportowe

Cieszyńskie Bractwo Kurkowe

O KLUBIE:

Cieszyńskie Bractwo Kurkowe założone w 1995 roku jest pełnoprawnym klubem strzeleckim posiadającym licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, co oznacza, że jego członkowie mogą ubiegać się o licencję zawodniczą, a następnie o pozwolenie na wszystkie rodzaje broni palnej do celów sportowych. Cieszyńskie Bractwo Kurkowe jest kontynuatorem tradycji Towarzystwa Strzeleckiego założonego w Cieszynie w 1795 r. Bractwo uświetnia swym udziałem wiele uroczystości w tracie których można jego członków rozpoznać po charakterystycznych, niebieskich mundurach, jakie nosiło 200 lat temu Towarzystwo Strzeleckie. Celem Bractwa oprócz krzewienia wartości historycznych wśród społeczeństwa jest szkolenie dorosłych i młodzieży w strzelaniu z pistoletu, karabinu i strzelby gładkolufowej. Zawodnicy CBK reprezentują Cieszyn na wojewódzkich i ogólnopolskich zawodach strzeleckich. Bractwo organizuje również otwarte zawody, gdzie każdy może przyjść i zostać profesjonalnie przeszkolony przez licencjonowanych instruktorów i wziąć udział w zawodach.

Na dzień dzisiejszy Bractwo Cieszyńskie to ok. 70 osób, nie tylko dorosłych zakochanych w historii i związanych z tradycjami tego miasta, ale także tych młodszych w wieku szkolnym, którzy chcą spróbować swoich sił w sporcie strzeleckim. Od czasu reaktywacji Bractwa, pojawia się ono stale na ważnych dla miasta uroczystościach, wprowadza nas w klimat historii i tradycji miasta, a chabrowy odcień mundurów na stałe wpisał się już w koloryt Cieszyna.

Nie tylko historia i tradycja, ale także współczesne działanie prostrzeleckie jest celem Bractwa, co za tym idzie klub zasilają ludzie z odpowiednimi uprawnieniami aby móc rozszerzać jego działalność. Kadra Cieszyńskiego Bractwa to trenerzy i instruktorzy a także sędziowie z uprawnieniami Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, chcący postawić wysoko poprzeczkę w umiejętnościach naszych zawodników, a także tacy ludzie dla których ograniczenia nie są przeszkodą. Dowodem na to jest zdobycie w 2018 roku przez jednego z trenerów Bractwa-Wicemistrzostwa Polski z zawodnikiem niewidomym w strzelectwie pneumatycznym. Pasję i zamiłowanie do strzelectwa przekazują wszystkim chętnym, uczą samodyscypliny i sportowej rywalizacji, integrują młodzież i dorosłych poprzez sport.

Są wiec w naszych szeregach wspomniani strzelcy sportowi, którzy stale reprezentują Bractwo i miasto Cieszyn na przeróżnych zawodach strzeleckich, są stali bywalcy Mistrzostw Polski i to nie tylko w kategorii mężczyzn. Reprezentanci naszego Bractwa docierają do Wrocławia, Krakowa i wielu innych miast Polski, aby wziąć udział w strzeleckich zmaganiach i na tym nie poprzestają, ponieważ docierają tam i zajmują bardzo często pierwsze miejsca. Wśród tych strzelców są także osoby młodsze ponieważ Bractwo Cieszyńskie od pewnego już czasu szkoli nieodpłatnie młodzież w sportach strzeleckich, dając im możliwość uczestniczenia w ważnych wydarzeniach sportowych. Młodzi adepci sztuki strzeleckiej pod opieką trenerów uczą się tego sportu i mogą brać udział w zawodach strzeleckich rywalizując z młodzieżą z innych klubów, reprezentując nasze miasto. Osiągają swoje pierwsze sukcesy sportowe i rozwijają mozliwości, a są one naprawdę ogromne.

Z naszych szeregów wywodzi się także zawodniczka, która w tym roku została powołana do Kadry Narodowej, zeszłoroczna Wicemistrzyni Polski w kategorii młodzików i tegoroczna dwukrotna Mistrzyni Pucharu Polski w swojej kategorii wiekowej, co pokazuje, że strzelectwo jakim zarażamy innych to piękny sport z tradycjami, praktycznie nie ograniczony wiekowo a także w wielu aspektach i fizycznie. Naszym marzeniem jest szkolić młodzież i reperezentować już na stałe nasze miasto w Mistrzostwach Polski i dalej.

Realnie na dzień dzisiejszy prowadzimy treningi w obiekcie OSP w Gumnach, oraz zawody strzeleckie na Strzelnicy myśliwskiej Hubertus w Goleszowie, jesteśmy w trakcie pozyskiwania obiektu w Cieszynie, który planujemy przeznaczyć do strzelań sportowych i tam profesjonalnie szkolić młodzież i dorosłych. Dla naszych członków Klubu prowadzimy szkolenia prowadzące do zdobycia patentu strzeleckiego i licencji zawodnika PZSS.

Czego możesz się u nas spodziewać ? Dobrej atmosfery chociaż i ciężkiej pracy, sport strzelecki rozwija wiele umiejętności, my staramy się pokazać pozytywną stronę każdej z nich. Nie trzeba być przebojowym, nawet człowiek nieśmiały może się nauczyć, nie rozgraniczamy chłopak czy dziewczyna - ponieważ to jednocześnie sport indywidualny i drużynowy, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zapraszamy i dorosłych i młodzież od 13 roku życia do nauki tego niezwykłego sportu. Wystarczy tylko napisać do nas na email lub zadzwonić, podamy wszystkie informacje i możemy zaczynać.

Cieszyńskie Bractwo Kurkowe (KRS 0000492600 jest organizacją pożytku publicznego), której działalność statutową można wspomóc przelewem na konto w Banku Spółdzielczym: 97 8113 0007 2001 0050 1233 0001
 

 

ZARZĄD KLUBU:

Leszek Machej - Prezes

Jan Żarski – Wiceprezes

Grzegorz Stec – Skarbnik

Seweryn Kędzior – Strzelmistrz

Henryk Klajsek – Zastępca strzelmistrza

Paulina Mrozek - Sekretarz

Józef Nizio - Członek Zarządu
 

KADRA TRENERSKA:

Seweryn Kędzior, Magdalena Panek 

 

OSIĄGNIĘCIA INDYWIDUALNE:

Bieniek Katarzyna, Gabzdyl Grzegorz, Gabzdyl Tomasz, Gorzołka NataszaKędzior Seweryn, Kotuszyński Igor, Machej AronMachej Lech, Madecki Szymon, Misiarz Jakub, Moiczek Aleksandra, Moiczek Ryszard, Mróz Krystian, Wandzel Aleksander, 

 

INFORMACJE O TRENINGACH:

Treningi odbywają się głównie na strzelnicach w Goleszowie, Bielsku-Białej i Gumnach.

menu